Yunanistan’da havalar ‘öldürüyor’: Yetkililer, turistlerin “ne kadar sıcak olduğunu anlamadığını” söyledi

T24 Dış Haberler

Yunanistan alışılmışın üstünde sıcaklıklarla mücadele ederken yetkililer, yabancı turistlerin aşırı sıcakların oluşturduğu tehlike konusunda yeterince bilgilendirilmediğini ifade etti. 

Son bir hafta içinde Yunan arama kurtarma ekipleri üç defa aşırı sıcaklar devam ederken adalarda yürüyüş yapmaya giden ve geri dönmeyen kişiler için görece çağırıldı. Bu isimlerin arasında Simi adasında ölü bulunan BBC sunucusu Michael Mosley de var. 

Mosley, aşırı sıcaklarda bir yürüyüşe çıkmış ve yolunu şaşırmıştı. Eşi Dr. Clare Bailey’ye göre Mosley, tepelerin bulunduğu rotaya girdikten sonra “Çok zorlu bir tırmanış” yapmak durumunda kaldı. Devriye tekneleri, dalgıçlar, helikopterler, polis, itfaiye, dronlar ve özel eğitim almış bir köpeğin katılımına rağmen 67 yaşındaki sunucunun bulunması 5 gün sürdü. Rekor sıcakların Mosley’nin ölümünde büyük rol oynadığı düşünülüyor. 

Geçen günlerde acil durum servisleri; yürüyüş yollarında kaybolan yaşı ilerlemiş bir Hollandalı ve bir ABD vatandaşı için Samos ve Amorgos adalarına çağırıldı. 

Emekli bir Los Angeles polis memuru olan 59 yaşındaki Eric Calibet, son olarak salı günü sıkça gittiği Amorgos’ta tek başına yürüyüş yaparken görüntülendi. Gün içinde sıcaklıklar 37 dereceyi aştı. Perşembe gününün ilerleyen saatlerinde Calibet’in hala geri dönmemesinin ardından arkadaşları, polisi aradı. Calibet henüz bulunamadı. 

Samos’ta da 74 yaşındaki bir Hollanda vatandaşı için arama kurtarma ekibi, dört dron, Atina’dan getirilen bir köpek ve AB sınır koruma ajansı Frontex’e ait bir helikopter çalışma yürütüyor. 

Yunanistan giderek daha sıcak havalar yaşıyor. Geçen sene 48 dereceye varan sıcaklar kayda geçmişti.

Bu hafta Yunanistan’da sıcaklar nedeniyle okullar tatil edildi ve Atina’nın sembolü Akropol geçici olarak kapatıldı. 

Simi Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodoukas, “Bu yürüyüş yollarında daha çok kamera olmalı. Mosley’nin trajedisinden öğrenilecek bir şey varsa o da bu yollara insanların kaybolmaması için daha iyi bakmamız gerektiğidir” dedi. 

Yerel yetkililer, bu aylarda Yunanistan’a gelen turistlerin daha iyi bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x