“Müzik Videolarında Yeni Trend: One Man Crew”

Aranjör, Besteci, Görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak müzik sektörünün her alanında çalışmaları bulunan Ünal, tüm dünyada ve Türkiye’de, müzik kliplerinde pahalı ve kalabalık prodüksiyonlardan vazgeçilmeye başlandığını, hatta sadece bir kişinin çektiği kliplerin gitgide yaygınlaştığını ifade etti.

“One Man Crew” olarak adlandırılan bu trend hakkında konuşan Ünal; “Dünya değişiyor ve hızlanıyor. Sanatçıların artık daha çok içeriğe ihtiyacı var. Ve bu içeriklerin mümkün olduğunca hızlı ve ekonomik olarak üretilmesi gerekli. Bu kadar çok içeriğin pahalı ve kalabalık setlerle oluşturulması sürdürülebilir değil. Ayrıca görüntü teknolojisi baş döndürücü şekilde gelişti. Yapay zekanın da devreye girmesi olayın akışını değiştirdi. Yeni nesil kameralar, cepte taşınabilecek kadar küçük ışıklarla inanılmaz görüntüler üretebiliyor. Bu sayede iyi bir görüntü yönetmeni, tek başına bir müzik videosunu tamamlayabiliyor” dedi.

Kendisinin de bu trend doğrultusunda hareket ettiğini belirten Ünal; “Çalıştığım sanatçılar artık videolarını tek başıma tamamlamamı istiyor. Çünkü ortaya çıkan sonuçlar inanılmaz. Eskiden 40-50 kişilik ekiplerle çektiğimiz klipleri şimdi bir görüntü yönetmeni ve bir asistanla çekiyoruz. Bu durum sanatçılar için çok iyi bir imkân. Klasik yöntemle bir klip çekmektense “one man crew” tekniğiyle, aynı harcamayla dört klip çekmek çok daha mantıklı ve hesaplı geliyor sanatçılara. Ayrıca ekip kalabalık olmadığı ve sabit set kurulmadığı için daha özgür hareket edilebiliyor ve daha zengin görüntüler üretilebiliyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x